Jdi na obsah Jdi na menu
 


FARAÓNSKÝ PES

neboli PHARAOH HOUND

neboli KELB-TAL FENEK

Proč právě faraónský pes nebo kelb tal-fenek?

Faraónský pes - oficiálně, někdy též však používaný název faraónský chrt získalo toto plemeno díky velmi podobnému vzhledu, který měli staroegyptští psi vyobrazení na hrobkách a stavbách ve starověkém Egyptě.

Pharaoh Hound - anglický název, v překladu faraónský pes a význam tedy totožný jako předchozí.

Kelb-tal Fenek - maltský název pro faraona, v překladu znamená "králičí pes", protože na Maltě, kde byli tito psi objeveni, jsou používáni k lovu králíků.

Historie a původ plemene

Jak jsem již zmínila, faraoni jsem velmi podobní psům vyobrazeným na hrobkách ve starověkém Egyptě. Jejich vzdálení předchůdci tam kdysi byli velmi oblíbenými společníky. Dokonce i bůh Anubis (bůh pohřbívání a mumifakce), který je vyobrazován jako člověk se šakalí hlavou, je faraonům velmi podobný. Je tedy možné, že šakal je i předkem faraonů.

Na Maltu, místo jejich nálezu, odkud byli faraoni dovezeni do ostatních koutů světa, je zřejmě dovezli féničtí kupci právě z Egypta. Díky tomu se toto plemeno dochovalo. Stejně tak se na jiných ostrovech vyvíjeli psi velmi podobní faraonům, kteří tedy zřejmě mají stejného předka jako faraoni, ale díky odlišným podmínkám se dále vyvíjeli jinak. Jsou to: na Sicílii Cirneco dell'Etna neboli česky sicilský chrt a na Ibize Podenco Ibicenco, anglicky Ibizan Hound a česky ibizský podengo.

Faraoni byli a do dnešní doby jsou na Maltě používáni k lovu králíků (stejně tak jako např.ibizští podenga na Ibize) a jsou tam uznaným maltským národním plemenem. Jsou tam označováni jako Kelb-tal Fenek (králičí pes) a tamější lidé většinou nemají označení Pharaoh Hound (faraónský pes) příliš v oblibě. Na Maltě najdete pouze minimum chovatelských stanic, faraoni tam jsou bez PP a v dnešní době se již i typově liší od našich faraonů, kteří nám díky našemu hýčkání a vydatné stravě krapet přerostli :)).

Na Maltě faraony objevili manželé Blockovi, kteří tam byli služebně a následně si hned odvezli první exemplář do Anglie a založili si chovnou stanici Twinley. Především z této CHS se poté faraoni rozšířili do ostatních koutů světa.

Do České republiky přivezla první faraony paní Dagmar Nebeská a s těmito psy (Chasséllis Ishtar ze Švédska, D'Pharah du Croquet z Francie, Naos du Wicks Team a Nawa du Wicks Team z Belgie) založila chovnou stanici Eben Dag.

Jací vlastně faraoni jsou?

Faraónský pes je velmi společenské, ale na druhou stranu také velmi "přírodní" plemeno. Venku je náruživým lovcem všeho, co se jen trochu pohne. S radostí na poli loví a hrabe myšky, ale neváhá se rozběhnout ani za ptáčkem, zajícem či srnkou. I při sebelepším výcviku a oddanosti nedokáže překonat své velmi silné pudy a nerozběhnout se za "návnadou". Proto je NUTNÉ vodit ve městech a u silnic psa na vodítku. Zároveň doporučuji dbát na bezpečnost faraona např.i v lese, jelikož lov štvaním zvěře je u nás zakázán a v případě, že by jakoukoli zvěř a za ní utíkajícího faraona viděl nějaký myslivec, má právo psa dle zákona zastřelit! Samozřejmě tím nemyslím, že je nutné vodit psa na vodítku neustále, ale je dobré terén před vypuštěním psa prohlédnout pohledem a v lesem psa nepouštět pokud se tam zrovna koná i lov a jsou slyšet výstřely myslivců či pokud pejsek evidentně zvěř cítí či pokud kolem vás co chvíli proběhne zajíc :)). Faraon však miluje pokud ho necháte běžet s větrem o závod, výborně se vyběhá na dostihu či coursingu, což je pro něj přirozený pohyb - běží a loví, i když umělou "kořist", tudíž je to i legální :).

Ovšem ačkoli jsou faraoni výbornými lovci, jsou ještě lepšími společníky!!! Se svým páníčkem potřebují mít pevný vztah založený na důvěře, ale také důslednosti. Faraoni jsou neuvěřitní mazlíci, vyžadují velkou pozornost od svého pána a díky své mimice a nejrůznějším zvukům, které umí vydávat, dokáží se svým páníkem i komunikovat. Při nedostatčném pohybu či kontaktu dokáží být také pěkně otravní :). Faraoni jsou velmi rádi svému pánu na blízku, rádi sedí s lidmi na gauči či spí v posteli a ležení na zemi považují za pro ně "podřadné". Vzhledem ke své společenské povaze mnohem více ocení, pokud je vezmete na výlet, návštěvu nebo do města, pokud je to možné, s vámi, než aby byli sami zavření doma. Na druhou stranu raději chodí, než aby na místě, kde je toho tolik k prozkoumání seděli či leželi na místě, tudíž se například při posezení v kavárně na zahrádce stávají pekelně otravnými a hlučnýmu, avšak občas se vám je po nějaké době podaří s úspěchem zklidnit. Krom toho jsou faraoni také neuvěřitelnými mlsouny a dokáží do sebe nacpat, co kde najdou!

Faraon versus poslušnost a výcvik

 Poslušnost je u faraonů velmi ožehavým tématem. Spousta chovatelů, ale také lidí, kteří se o to nikdy nepokusili a soudí jen z doslechu nebo kvůli své lenosti, tvrdí, že faraona poslouchat nikdy nenaučíte a pustit ho z vodítka je vyloženě hazard. Kde je tedy pravda?

Velmi důležitým pravidlem, pokud chcete skutečně faraona něco naučit, je držet se několika pravidel. V žádném případě psa nebít, abyste dosáhli vykonání určitého povelu, stejně tak na psa neřvat a především: váš pes vám musí důvěřovat. Z vlastní zkušenosti vím, že s faraonem je dobré se nejprve několik měsíců seznamovat, důraz klást především na jeho socializaci a základná povely, avšak nebazírovat na tom, aby pes poslouchal jako hodinky. Důslednost je samozřejmě třeba, ale je třeba toto učení brát spíše jako hru.

Sami poznáte, jakmile vám váš faraon začne věřit a plnit vaše povely se stále větší oddaností a precizností. Motivaci psa samozřejmě při výcviku podporujeme pamlsky - v zimě např.piškotky, v lepším počasí pak párkem, sýrem či špekem (špek je sice fuj, ale pro psi je to největší mňamka pod sluncem) - nejlepší jsou samozřejmě pamlsky, které co nejvíce voní a hlavně - vše krájíme na mini pidi kousíčky, aby se nám hafan nepřejedl a neměli jsme z něj tlouštíka. Cvik předvede úplně stejně za půlcentimetrový kousek párku i za celý párek!!! Hlavně s sebou v létě nenoste nic suchého, ale spíše něco mastného, co pěkně klouže do krku, jinak se vám pejsek brzy začne dusit :))!!! Většina faraonů jsou pěkní žrouti, takže jako odměnu ocení právě pamlsek, pokud máte doma nějakou frfňu, je vhodné i např.hodit pejskovi za odměnu hračku, apod. Ať odměňujeme pamlskem či hračkou, nikdy nezapmínáme také na slovní, UPŘÍMNOU pochvalu. Váš pes pozná, jestli tak činíte jen z toho důvodu, že ho pochválit musíte nebo skutečně z radosti, že povel zvládl! Bude skvělé, pokud začnete používat jedno krátké slovíčko, které mu řeknete vždy, bude výrazné a budete jej vyslovovat se stejnou intonací - já používám např. Jooo!, můžete zvolit i Yes!, atd. U faraonů, jakožto původních plemen, je také velmi účinné používání pomůcky zvané klikr (sežente v každém zverimexu). A jak to vše skloubit dohromady? KLIKNUTÍ KLIKREM + JOO(YES) + TY JSI ALE ŠIKOVNÝ + je možno i POHLAZENÍ + PAMLSEK!! Přesně v tomto pořadí :)!

A ptáte se, jaká je úspěšnost? Velká. Se svou fenkou zkouším i základy agility, tance se psem a rády bychom zvládly i nějaké zkoušky poslušnosti. Ačkoli je práce s faraonem poměrně složitější než třeba s borderkou, vězte, že k úspěchům se časem doberete. Pokud však chcete na nejrůznějších závodech vyhrávat, pořiďte si raději opravdu tu borderku! Faraon tuto činnost bere spíše jako zábavu a možnost seznámit se s jinými pejsky, než jako věc, kterou je třeba zvládnout co nejrychleji a na jedničku, aby udělal radost svému páníkovi. Na povely, které má zažité, reaguje však faraon dá se říci spolehlivě, tím myslím i přivolání, avšak nastává problém, pokud je něčím rozrušen. Hra s jinými psi či právě něco k ulovení jej dokáže zfanatizovat tak, že jej vaše povely jen obtížně z tranzu dostanou a přimějí uposlechnout. Takže zde platí zásada trpělivosti a bezpečného místa, popř. zakoupení elektrického obojku (ten my nepoužíváme), kde je ale NEZBYTNĚ NUTNÉ držet se návodu k výcviku, jinak si můžete špatným mačkáním čudlíků vychovat psa labilního, nedůvěřivého a agresivního!

Další fámou je nevhodnost cvičáků pro faraony. Cvičák, kde vás výcvikáři nutí na pejsky řvát či je dokonce bít, je nevhodný stejně tak pro faraony jako pro ostatní psy!!! Pokud na pejskovi vidíte, že je přetažený, klidně si uprostřed výcviku odběhněte se s pejskem projít a dát mu napít, či si s ním trošku pohrát. Na cvičáku by to měli respektovat.

Standard plemene

(standard dle FCI)

F.C.I. - Standard č.248 / 09.08.1999 / GB

Český název: Faraónský pes

Originální název: Pharaoh Hound

Zkratka: FC

Země původu: Malta

Patronát: Velká Británie

Datum publikace originálního platného standardu: 24.08.1977

Použití: ostražitý, nadšený lovec, zvěř následuje čichem a zrakem, na krátkou vzdálenost se rovněž výborně orientuje sluchem

Zařazení podle F.C.I.: 

Skupina 2 - Špicové a tzv.primitivní plemena

Sekce 6 - původní plemena

Bez zkoušky z výkonu

Celkový vzhled: středně velký pes s hrdým postojem a čistými liniemi, elegantní, přesto silný pes, pohyb je velmi rychlý a volný, ostražitý výraz

Povaha/temperament: pozorný, inteligentní, přátelský, oddaný a hravý pes

Hlava: čenichová partie o málo delší než mozkovna, temeno lebky je paralelní s linií tlamy, celá hlava pak při pohledu z profilu i shora připomíná tupý klín

Obličejová část

Nosní houba: vždy masové barvy, splývá se srstí

Čelisti/zuby: silné čelisti se silnými zuby, nůžkový skus, zuby zasazeny kolmo v čelistech

Oči: jantarové barvy, splývají s barvou srsti, oválného tvaru, středně hluboko zasazené, s pozorným, inteligentním výrazem

Uši: středně vysoko nasazené, v afektu vztyčené, ale velmi pohyblivé, uši jsou široké u základny, jemné a velké

Krk: dlouhý, štíhlý, svalnatý a mírně prohnutý, suchá linie hrdla

Trup: pružný, s téměř rovnou hřbetní linií, délka těla od špičky hrudní kosti ke kyčelní kosti je mírně je mírně větší než výška v kohoutku

Záď: mírně spáditá od beder k nasazení ocasu

Hrudník: hluboký, dosahuje k loktům, dobře klenutá žebra

Spodní linie: úměrně vtažené břicho

Ocas: středně vysoko nasazen, poměrně široký u kořene a zučující se ke špičce (bičovitého tvaru), v klidu dosahuje k hlezennímu kloubu, v akci nesen vysoko a prohnutý, neměl by být nesen mězi zadními končetinami, šroubovitý ocas je nežádoucí

Končetiny:

Hrudní končetiny: rovné a paralelní

Rameno: silné, dlouhé a dobře uložené / Loket: těsně přiléhající k hrudníku / Nadprstí: silné

Pánevní končetiny: silné a svalnaté, paralelní při pohledu zezadu

Koleno: středně zaúhlené / Bérec: dobře vyvinutý

Tlapky: silné, dobře vyklenuté prsty, pevné polštářky, nejsou vytočené dovnitř ani ven, dobře vyvinuté polštářky, paspárky mohou být odstraněny

Pohyb: volný a plynulý, hlava je nesena poměrně vysoko, prostorný pohyb bez zjevné námahy, končetiny i tlapky by se měly pohybovat paralelně v linii těla, jakékoli vybočování či "vysoký krok" jsou velmi nežádoucí

Osrstění:

Srst: krátká a lesklá, od jemné a přilehlé k poněkud drsné, bez dlouhých chlupů

Barva: pálená nebo temně pálená s následujícími bílými znaky: bílá špička ocasu je silně preferovaná, bílá hruď ("hvězda"), bílé tlapky, tenký bílý pruh uprostřed obličeje je přijatelný, bílé skvrny jinde na těle než je uvedeno je nežádoucí

Výška v kohoutku:

Psi: ideálně 56 cm (22 - 25 palců = 56 - 63,5 cm)

Feny: ideálně 53 cm (22 - 24 palců = 53 - 61 cm)

Vady: jakákoliv odchylka od výše uvedeného standardu má být považována za vadu a  vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a k jejímu vlivu na zdraví a prospěch psa, jakýkoli pes vykazující abnormality fyzické nebo v chování musí být diskvalifikován

Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestoupená v šourku

Péče o faraona

Samotná péče o faraona není nikterak složitá. Díky krátkým chlupům není třeba nějaké speciální udržování srsti. Faraona je třeba pravidelně koupat, srst se nejlépe vyčesává celogumovým kartáčem. Pravidelně stejně jako u jiných pejsků zastřihujeme drápky, čistíme uši a zuby.

Faraon je plemeno domácí, kvůli nedostatku podkožního tuku by venku celoročně nevydržel!!!

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 28047
Měsíc: 101
Den: 4